Endometrioos ja rasedus

Rase naineEndometrioos võib põhjustada probleeme rasestumisega.

Lisaks valule võib endometrioos takistada ka rasestumist – põhjustada viljatust. Viiest rasestumisprobleemiga naisest kahel leitakse endometrioos. Lastetuse põhjuseks võivad olla endometrioosist tingitud liited, mille tõttu munajuhad on niverdunud (sulgunud keerdumise, kõverdumise tõttu) ja muutunud mitte-läbitavateks. Põhjuseks võivad olla ka haigusega seotud häired hormoonide talitluses, kõhuõõne vedeliku koostise muutus jne. Paljudel naistel, kellel uuritakse lastetuse põhjusi, leitakse endometrioos, kuid samas ei ole kõik endometrioosi põdevad naised lastetud.

Rasestumine endometrioosi hormoonravi ajal

Rasestumine tuleks hormoonravi käigus kindlasti ära hoida. Kui te kasutate endometrioosi raviks suu kaudu võetavaid rasestumisvastaseid ravimeid, siis ei pea lisaks kasutama muid rasestumisvastaseid vahendeid. Risk rasestuda tekkib juhul, kui te ei kasuta endometrioosi raviks rasestumisvastaseid hormoonravimeid. Sellisel juhul tuleks raseduse ärahoimiseks tarvitada ravi esimesel kuul mittehormonaalseid vahendeid nagu kondoom või pessaar.

Rasestumine pärast endometrioosi ravi

Endometrioosi on sageli avastatud naistel, kellel on probleeme rasestumisega. Endometrioosi olemasolu ei tähenda, et naine oleks viljatu. Ravi peatükis kirjeldatud ravimeetodid võivad fertiilsust parandada. Suurem tõenäosus rasestuda on esimese aasta jooksul pärast ravi. On tähtis, et arst teaks patsiendi soovist lapsi saada, mis aitab võimalusel leida kõige sobivama endometrioosi ravimeetodi.