Sümptomid

Kaebused endometrioosi korral võivad olla erinevad, mõningal määral on need seotud haiguskolde asupaigaga.

Kaebuste põhjal ei saa enamasti otsustada haiguse raskuse üle. Umbes ühel neljandikul patsientidest kaebused puuduvad täiesti.

Endometrioosi peamised sümptomid:
  • alakõhuvalu menstruatsiooni ajal
  • valu seksuaalvahekorra ajal
  • valu roojamisel ja/või urineerimisel
  • probleemid rasestumisega (viljatus)
  • umbes ühel neljandikul patsientidest kaebused puuduvad täiesti

Valu

Kõige sagedasem kaebus (umbes 80% patsientidest) on alakõhuvalu menstruatsiooni ajal. Valu algab koos menstruatsiooniga või veidi enne seda, ja võib kesta tasapisi vaibudes mitmeid päevi. Esineda võib ka veritsust enne menstruatsiooni, vererohket menstruatsiooni ehk menorraagiat või menstruaaltsükli lühenemist. Kui haiguskolded paiknevad vaagnapõhja sidekoes, võib esineda valu seksuaalvahekorra ajal – seda nimetatakse düspareuuniaks. Soolestikus asuv endometrioos võib põhjustada valu roojamisel ja kuseteedes esinevad haiguskolded võivad tekitada valulikkust urineerimisel menstruatsioonile eelnevatel päevadel või selle ajal. Kroonilise valu all kannatamine võib põhjustada väsimust, unepuudust, tujumuutusi, hirmutunnet, depressiooni, menstruatsiooni-eelset pinget. Need probleemid omakorda võivad mõjutada patsiendi töövõimet.

Valu põhjused

Endometrioos põhjustab valu, kuna väljaspool emakaõõnt paiknev emaka limaskest (endomeetrium) toimib sarnaselt emakaõõnes paikneva normaalse limaskestaga ja on samuti mõjutatud munasarjas toodetud naissuguhormoonide – östrogeeni ja progesterooni – poolt. Seetõttu kasvab ja irdub (eraldub, tuleb lahti) igal kuul hormoonide toimel menstruatsiooni tsükli ajal emaka limaskesta (endomeetriumi) taoline kude ka nn vales kohas. See tähendab, et endometrioosi kolded veritsevad menstruatsiooni ajal nagu emakasisenegi kude, kuid erituv veri ei pääse välja. Veri võib jääda kõhuõõnde, ärritades naaberorganeid ja tekitades seal liiteid. Erituv veri võib koguneda ka kapsli sisse (näiteks munasarja pinnal olev haiguskolle), tekitades tsüsti. Neid tsüste nimetatakse endometrioomideks.Tsüsti sisse kogunenud vana veri ja paks rakumass meenutavad oma pruunjas-musta värvi tõttu šokolaadi, seetõttu nimetatakse neid ka šokolaadtsüstideks. Menstruatsioonide jätkudes tsüstid suurenevad. Tsüstid ehk endometrioomid võivad ka rebeneda ja põhjustada tugevaid alakõhuvalusid. Valu põhjuseks on vere ärritus ümbritsevatele kudedele või tekkinud liited.

Probleemid rasestumisega (viljatus)

Lisaks valule võib endometrioos takistada ka rasestumist – põhjustada viljatust. Viiest rasestumisprobleemiga naisest kahel leitakse endometrioos. Lastetuse põhjuseks võivad olla endometrioosist tingitud liited, mille tõttu munajuhad on niverdunud ja muutunud mitteläbitavateks. Põhjuseks võivad olla ka haigusega seotud häired hormoonide talitluses, kõhuõõne vedeliku koostise muutus jne. Paljudel naistel, kellel uuritakse lastetuse põhjusi, leitakse endometrioos, kuid samas ei ole kõik endometrioosi põdevad naised lastetud. Eelnevalt kirjeldatud sümptomide esinemisel tuleb otsida erialast abi.