Medikamentoosne ravi

Endometrioosi kasv ja areng on seotud organismis toodetud naissuguhormoonidega ning haiguskolle veritseb menstruatsioonide ajal sarnaselt emaka normaalse limaskestaga. On teada, et haigus paraneb raseduse ajal ja pärast menopausi jõudmist, mis on seletatav hormoonide taseme langusega.

Endometrioosi sümptomite leevendamiseks on kasutatud valuvaigisteid ja alternatiivse meditsiini vahendeid. Haigust ravitakse aga hormoonravimitega või kirurgiliselt, sagedasti neid kahte meetodit kombineerides. Hormonaalsed ravimid mõjutavad naissuguhormoonide tootmist organismis ja põhjustavad sellega menstruatsioonide lakkamise – tekitavad kunstliku menopausi või raseduse seisundi. Ravi tulemusena endometrioosikolded vähenevad või kaovad täielikult, vaevused leevenevad ja paraneb rasestumisvõimalus. Kärbunud ehk atrofeerunud endometrioosikude võib siiski uuesti elustuda, kui munasarjade hormoontalitlus taastub.


Rasestumine hormoonravi ajal

Rasestumine tuleks hormoonravi käigus kindlasti ära hoida. Kui te kasutate endometrioosi raviks suu kaudu võetavaid rasestumisvastaseid ravimeid, siis ei pea lisaks kasutama muid rasestumisvastaseid vahendeid. Risk rasestuda tekkib juhul, kui te ei kasuta endometrioosi raviks rasestumisvastaseid hormoonravimeid. Sellisel juhul tuleks raseduse ärahoimiseks tarvitada ravi esimesel kuul mittehormonaalseid vahendeid nagu kondoom või pessaar.